Tarihi Kalkanoğlu Pilavı
Hakkımızda - Tarihi Kalkanoğlu Pilavı | Trabzon | 1856'dan beri değişmeyen lezzet..

Hakkımızda

1853'de Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Osmanlı ordusu Trabzon limanı vasıtası ile Trabzon’da toplanır ve bu arada Kars, Ardahan, Ağrı, Batum ve Kafkasyadaki cephelere buradan ihtiyaç maddeleri ve erzak dağıtımı yapıldı. Osmanlının birçok probleminin olduğu bu dönemde ordunun en çok sıkıntısını çektiği şeyler yiyecek ve giyecek idi...
Yiyecek olarak askere hergün ancak PİLAV-HOŞAF VE EKMEK verilebiliyordu. Bu durumu gören o zamanki Trabzon Valisi Osman Efendi, Padişah’tan çok iyi bir pilavcı başı ister. Padişah daha evvel tanıdığı pilavını çok sevdiği Çarşıbaşı ilçesine bağlı Kadıköy’de ikamet eden Kalkanoğlu lakaplı SÜLEYMAN AĞA’dan Trabzon’a gelmesini ister. Zaten Türk sofrasında pilavın vazgeçilmez bir yeri vardır. Bundan sonra, Trabzon’da toplanan ve cepheye giden askere devamlı pilav yapan Kalkanoğlu SÜLEYMAN AĞA’nın pilavını çok beğenen Vali Osman Bey’in bu pilavdan ümmetim de yemeli demesi üzerine Pazarkapı Mevkiinde halka pilav dağıtmak için bir aş evi açılır. Halka bedava pilav-hoşaf dağıtılır. Vali birgün aşevini ziyaret eder ve dağıtım sisteminden rahatsız olur. 
SÜLEYMAN AĞA’ya dönerek “Süleyman Ağa pilavın böyle dağıtılması adil değil o nedenle halka pilavı eşit miktarda vermek için terazi ile tartarak verin” diye emir vermiştir. O günden bu güne terazi ile tartılarak verilen pilav 1854 Kırım Harbinin sona ermesinden sonra Süleyman Ağa halkın baskısıyla aynı mevkiide KALKANOĞLU PİLAVI adı altında yine profesyonel olarak pilav yapmaya devam etmiştir. Nesiller boyu hayatiyetini devam ettirerek sadece PİLAV ve HOŞAF satışı yapan KALKANOĞLU pilavı lokantasında 1856 yılından beri aynı mevkide satış yapılmaktadır.
(DEDELERİMİZDEN BİZE İNTİKAL EDEN BİLGİ BUDUR.)